Alchymka
Nie pivo, ale matcha je napenené zlato

Nie pivo, ale matcha je napenené zlato

      Keď sa povie práškový čaj, mnohým ako prvý napadne instantný nápoj pochybnej kvality. Japonci a skúsení čajíčkari si však vybavia čosi iné. Ide o čaj, ktorý sa stal jedným z najznámejších zelených čajov vôbec: nielen vďaka vynikajúcej chuti, ale aj netradičnej konzistencii a rituálom s ním spojených. Predstavujeme vám matchu.

      Čo teda matcha je? Ide o špeciálne spracovávaný zelený čaj, ktorý ma viac než osemsto ročnú tradíciu. V čom spočíva odlišnosť matcha od iných zelených čajov? V prvom rade ide o jej konzistenciu – márne by ste ju hľadali v podobe lístkov. Pravú matchu na prvý pohľad rozpoznáte ako veľmi jemne mletý prášok farby, ktorá pokrýva spektrum od žltozelenej až po sýtu smaragdovú zeleň trávy.
      Aký význam ma pomletý čaj? Ľahko sa to dovtípite pri jeho príprave. Matcha sa pripravuje v unikátnom čajovom servise, v princípe sa ale nezaobídete bez základného nástroja: metličky na šľahanie prezývanej chasen. Tou sa čajový prášok vo vode špeciálnym spôsobom rozšľahá, čím vznikne penivý nápoj s charakteristickou mútnosťou a farbou. Matcha má menej výraznú vôňu, tá je však výdatne kompenzovaná nezameniteľnou chuťou.
       Tá sa pri kvalitných sortách opisuje ako sladkastá a jemná, ale existujú aj také druhy, ktoré cielene prejavujú vyššiu chuťovú horkosť. Ide najmä o tzv. cooking matchu – matchu na varenie, ktorá sa používa do alkoholických aj nealkoholických koktejlov, do sladkostí (koláčov, čokolády, zmrzliny... ) ap. Najkvalitnejšou sortou matche je však tzv. ceremoniálna matcha, ktorá sa využíva pri čajových obradoch typických napr. pre samurajov. Čaje sveta ponúkajú túto vysokokvalitnú matchu na váhu, ale aj v drobných dizajnových plechovkách, vďaka ktorým môže ceremoniálna matcha poslúžiť aj ako originálny darček.
       Okrem už spomínanej metličky sa k ceremoniálnej príprave matche hodí aj miska zvaná chasen, v ktorej sa matcha šľahá a z ktorej sa následne čaj pije, a naberačka chasaku, ktorá je užitočná pre správne dávkovanie čaju. Ide o základné vybavenie, avšak celý čajový set podľa japonskej tradície môže mať až desať nástrojov.
       Matcha býva vyhľadávaná nielen pre svoje chuťové kvality, ale aj pre zdravotné a povzbudzujúce účinky. Na svojich počiatkoch sa používala ako liečebný elixír, dnes sa však používa aj ako užitočná prevencia – jej výhoda spočíva v tom, že na rozdiel od klasického čaju sa pri pití matche do tela dostávajú aj rozomleté listy bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály. Okrem toho výrazne povzbudzuje telo i myseľ – jej účinky trvajú od troch do šiestich hodín.
      Či si ju už radi vychutnáte v zmrzline a čokoláde, alebo ju preferujete vo svojej čistej podobe, v ktorej vyťažíte najviac z jej kvalít a účinkov, z ponuky matche Čajov sveta si iste vyberiete!